Otwarte Mistrzostwa Pomorza i Kujaw Karate Kyokushin w Toruniu
3 GRUDNIA 2005

W sobotę 3 grudnia 2005 roku w Toruniu odbyły się Otwarte Mistrzostwa Pomorza i Kujaw Kyokushin Karate. Ta impreza sportowa ma już swoje tradycje wychodzące z turniejów gwiazdkowych organizowanych przez Toruński Klub w latach 90-tych minionego wieku. W zawodach uczestniczyło 247 zawodników zrzeszonych w klubach i sekcjach Polskiej Federacji Kyokushin-kan Karate-do. Cała impreza skierowana była do najmłodszych uczestników zajęć karate oraz do osób stawiających swoje pierwsze kroki na matach sportowych.

Zawodnicy rywalizowali w trzech zasadniczych konkurencjach. Najliczniej obsadzone zostały konkurencje kata w tym do lat 10 i 12 chłopców gdzie na planszach stawiło się blisko 90 zawodników! W młodszych kategoriach konkurencje zostały oceniane na zasadzie porównania. Dało to startującym poczucie rywalizacji jak w prawdziwej walce kumite. Kolejna konkurencja to Kumite juniorów z podziałem na kategorie wiekowe i wagowe. W tej konkurencji juniorzy walczyli według reguł regulaminowych PFKK w zabezpieczających ochraniaczach. Poziom walk juniorów był na dobrym poziomie – od ostatnich zawodów juniorów w Zduńskiej Woli widać było znaczną progresję. Lepsza ocena dystansu i poruszanie się, technika wykonywanych kombinacji dawała najlepszym zwycięstwo. W zeszłym roku wprowadzona została do turnieju nowa konkurencja kumite tzw. „Pierwsze Starcie”. Jest to konkurencja skierowana do osób pełnoletnich nie mających doświadczenia w walkach na matach sportowych, chcących rozpocząć karierę sportową bądź mających chęć sprawdzenia się w takiej rywalizacji. Uczestnicy podzieleni zostali na stopnie zaawansowania oraz kategorie wagowe. Wszyscy zawodnicy walczyli w ochraniaczach nóg i rąk oraz kaskach z kratką. Zastosowanie ochraniaczy niewątpliwie zwiększyło bezpieczeństwo walk a to z kolei spowodowało zwiększenie zainteresowania taką rywalizacją. Walki w tej konkurencji wzbudzały największe emocje wśród publiczności. Zawodnicy prezentowali już znaczną dojrzałość w prowadzeniu walki. Najmocniejszą okazała się kategoria najcięższa wśród zawodników 6-3 kyu.

Wszyscy finaliści otrzymali pamiątki i dyplomy, natomiast najlepsze drużyna w kata i kumite pamiątkowe puchary.

Mistrzostwa zostały zorganizowane przez Toruński Klub Karate Kyokushin przy współudziale środków finansowych Urzędu Miasta Torunia i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko – Pomorskiego.

 Wyniki turnieju [doc]